تفاوت کاروانهای آزاد کربلا با کاروانهای سازمان حج و زیارت

زایر گرامی کربلا:
با سلام

موارد زیر برای روشن شدن تفاوتهای کاروانهای کربلا آزاد با کاروانهای سازمان حج و زیارت برای شما تهیه شده و خواهشمندیم با حوصله 10دقیقه وقت گذاشته تا کاملاً با شگردها و سودآوری آزادبرها آشنا شوید و بدانید صرفاً بخاطر کمتر بودن قیمت آنها،از ناآگاهی زایرین چگونه سوء استفاده می کنند!!

زائران زیادی که با هزینه‌ای خیلی کمتر از آنچه سازمان حج و زیارت سفر عتبات را اجرا می‌کند به عراق می‌روند،معمولا معتقدند خدماتی که قرار است آنجا دریافت کنند چندان اهمیتی ندارد. مهم زیارت است.آنها را شور حسینی فرا گرفته است.و به تناسب نرخ و خدمات بی‌توجهی می‌کنند و وقتی وسط راه با هزاران خلف وعده یا کلاهبرداری ها مواجه می‌شوند،آن وقت سراغ سازمان حج و زیارت را می‌گیرند تا شاید مطالبات‌شان را پیگیری کنند. سازمان حج هم اگر متخلفان را شناسایی کند مانع می‌شود، اگر هم شناسایی نکند! آن‌ها آزادانه به کار خود ادامه می‌دهند، مثل همین حالا که تبلیغات‌شان در همه جا دیده می شود : از کوچه، بازار، مسجد، حسینیه و مجلس‌های روضه‌ی زنانه گرفته تا ایستگاه متروی شهری، شبکه‌های مجازی و پیام‌های تلفن‌های همراه.همه حتما می‌دانند که هیچ ارزانی‌ایی بی‌حکمت نیست!!

به اطلاع میرساند کاروانهای اعزامی ما با مجوز رسمی از سازمان حج و زیارت بوده و در مقایسه با آژانسهایی که آزاد کار میکنند و بدون مجوز ،تفاوتهای زیر را دارند:


1-با توجه به موقعیت و شرایط حساس کشور عراق وجود نیروی امنیتی یکی از راهکارهای کاهش خطرات احتمالی و عملیاتهای تروریستی و محافظت از جان و مال زائرین می باشد که این مهم فقط از طریق کاروانهای زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت میسر می باشد و کاروانهای آزاد برای امنیت زایرین هیچ هزینه ای نمیکنند و برایشان هم اهمیتی نداشته و فقط به کمتر شدن هزینه های سفر و باقیماندن سود بیشتر از هر زایر هستند ولی در کاروانهای ما قراردادهای امنیت با شرکت های مسلح مربوطه در عراق برای حفظ امنیت بیشتر زایرین در کاروانهای سازمان حج با وجود اسکورت امنیتی در ترانسفر زایر وجود دارد.
2-استفاده از هتلهای به مراتب استانداردتر نسبت به هتل گروه های آزاد.
3-پوشش بیمه ای کامل هر زائر در کاروانهای سازمان حج و زیارتی که در صورت وقوع (حادثه یا بیماری یا فوت) تا حدود 280میلیون تومان که در گروههای آزاد اگر بیمه کنند،فقط در حدّ بین 20 تا 30 میلیون هر زائر بیمه حوادث می شود.
4-در گروههای سازمان حج ، به ازای هز زایر 200 دلار سهمیه دولتی به نرخ ارز مرجع و پایین تر از نرخ دلار در بازار به زایر تعلق میگیرد که حدود هرنفر تقریبا 100 هزار تومان به نفع زایرین است.دفاتر زیارتی غیر مجاز به دلیل نداشتن قرارداد با بانک ملی امکان تهیه ارز همراه برای زائرین را ندارند ،درحالی که باتوجه به مرتبط بودن سیستم ثبت نام زائرین عتبات با سیستم بانک ملی در صورت وارکردن کد ملی زائر در سیستم بانک ملی و وجود مشخصات زائر ،امکان پرداخت ارز همراه به زائرین امکان پذیر است.
5-اعزام در کاروانهای سازمان حج دارای 2 عوامل اجرایی شامل یک مدیر راهنمای دوره دیده و یک مداح یا روحانی می باشد.که دوره دیده و تایید شده از گزینش های سازمان حج و بعثه رهبری می باشند و طبق حکم خود مسئولیت های زایران را برعهده دارند.در صورتیکه در گروههای آزاد از افراد متفرقه و غیر مجرب استفاده شده و درصورت وقوع موارد خطیر بدون داشتن مسئولیت موارد را به گردن خود زایر خواهند انداخت یا با تصمیمات اشتباه احتمال ایجاد مخاطرات برای جان و مال زایرین خواهند شد.
6-در کاروانهای سازمان حج، اقامت یک شب در هتلهای کاظمین وجود دارد ولی در گروههای آزاد بدلیل نرخ بالای هتل کاظمین،اقامت آنرا حذف کرده و فقط با دریافت هزینه جداگانه از زایر در عراق،به صورت گردش دوره ای به کاظمین میروند.و معمولاً به بهانه اینکه یک شب بیشتر در کربلا اسکان داشته باشند بصورت عبوری زیارت کاظمین را انجام می دهند و آزادبرها غذا را نیز از طریق عتبه تهیه و سرو میکنند !
7-مدت اقامت در نجف اشرف در کاروانهای سازمان حج 3شب میباشد و در کربلا هم 3شب و یک شب هم در کاظمین، ولی آزادبرها به خاطر گرانتر بودن هتلهای نجف نسبت به کربلا،و بدلیل سود بیشتر خودشان یک شب از اقامت زایر در نجف کم کرده و 2شب اسکان در نجف دارند و 5شب در کربلا.
8-پخت غذای زایرین سازمان حج در آشپزخانه های مرکزی مدرن و صنعتی تحت الاختیار سازمان با رعایت بهداشت کامل و تحت نظارت مسئولین بهداشت کشور انجام میشود و بین هتلهای مربوطه توزیع می شود،ولی در گروههای آزاد خودشان در هتل با کیفیت کمتر و بدون رعایت بهداشت کامل،غذا میپزند و امکان وجود مسمومیت و بیماریهای گوارشی نیز برای زایرینشان خواهد بود.
9-پرداخت ورودیه فرودگاه نجف بوسیله خود زائر: اعزام زائرین با پروازهای هوائی به کشور عراق توسط دفاتر غیر مجاز و پرداخت ورودیه فرودگاه شهر نجف اشرف از دیگر هزینه هائی است که زائرین خودشان پرداخت می نمایند ،درصورتی که اعزام هوائی از طریق سازمان حج و زیارت و پس از ورود به فرودگاه نجف اشرف از زائرین هیچگونه وجهی دریافت نمی گردد.در کاروانهای سازمان حج ، در عراق یا فرودگاه نجف وجه مازادی از زائر گرفته نخواهد شد ولی در آزادبر ها از هر زائر حدود 10 دلار تا 30دلار معادل میگیرند.

10-نداشتن ستاد عملیاتی در عراق: دفاتر غیر مجاز به دلیل نداشتن توان اجرائی و تحت حمایت نبودن به سازمان حج و زیارت هیچگونه ستادی در کشور عراق به منظور پیگیری امور زائرین نداشته و در صورت هرگونه حادثه و پیشامد احتمالی بیشترین آسیب به زائرین خسارت دیده به دلیل عدم آگاهی وارد میگردد.

11-هزینه حمل بار و ساک زایرین در کشور عراق و در مرزها توسط آزادبرها از زائرین در همان محل دریافت می شود در حالی که کاروانهای سازمان حج در این مورد مبلغی دریافت نمی شود و مجاناً این خدمات ارایه می شود.

12-کاروان‌های مجاز و زیر نظر سازمان حج و زیارت پول را دستی نمی‌گیرند.و فقط ثبت نام در این کاروان‌ها باید از طریق سامانه عتبات اقدام میشود و در این فرآیند،فیش واریزی بر روی فرمهای سبزرنگی چاپ می گردد که زایر آن را تحویل گرفته و در شعب بانک ملّی ایران به حساب مربوطه نزد سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا واریز می کند و وجوه متمرکز دریافت شده و توسط آژانس اخذ نمی شود.مگر اینکه زایر بخواهد وجه آن فیش صادره را آنلاین پرداخت کند که آن هم پس از روئیت فیش سبز رنگ صادره ، و با هماهنگی کارگزار ثبت نام یا عامل ، می تواند وجه را آنلاین پرداخت کند و رسید دیجیتالی دارای کد رهگیری پرداخت را تحویل بگیرد.

13-در اعزام کاروانهای عتبات عالیات ،درصورت هرگونه شکایت ،زائر می تواند با مراجعه به حج و زیارت استان استیفای حق نماید ،در کاروانهای غیر مجاز و آزادبر، زائران در صورت شکایت می بایست به دادگستری مراجعه نموده و از آن شخص یا دفتر خاطی شکایت نماید که به دلیل طولانی بودن مسیر آن، زائر معمولاً از شکایت خود منصرف می گردد. حضور نیروهای کنترلی اعم از بازرسی، نظارت و حراست در ستادهای مستقر در کربلا ، نجف و کاظمین و اصلاح هرگونه کاستی و نقص در کوتاهترین زمان ممکن جهت بهره مندی زائرین از خدمات پیش بینی شده در حالیکه به کاروانهای آزاد هیچگونه نظارتی نمی شود.

14-کلاسهای آموزشی و همایش زائرین سازمان قبل از تشرف برگزار میشود ولی در کاروانهای غیر مجاز این امر مهم انجام نمی شود.

15- سازمان حج و زیارت از اقلام خوراکی و کالاهای معروف  با برند معتبر که به تأیید هیئت پزشکی و کارشناسان مربوطه رسیده است استفاده می نماید در حالیکه کارونهای آزاد با حداقل قیمت اقلام مصرفی خود را تهیه می کنند که عموماً از برندهای نامعتبر و نامرغوب می باشد.

16-عدم قرارداد با مرکز پزشکی با دفاتر غیر مجاز که به دلیل نداشتن قرار داد با مرکز پزشکی موجب مشکلاتی برای زایرین میگردد ،از جمله در صورت اعزام زائرین با کاروانهای غیر مجاز و نبود کادر پزشکی مدیران اینگونه دفاتر با توجه به تجربه چندین سفر خود زائران را به سمت مرکز پزشکی هدایت می کنند هزینه توسط زائر باید پرداخت شود این درحالیست که کلیه زائرین اعزام شده از طریق سازمان حج و زیارت با توجه به قرارداد منعقد شده با مرکز پزشکی حج تحت پوشش خدمات درمانی هیئت پزشکی می باشند . 

 

البته برخی هم هستند که با وجود دانستن این اطلاعات،هنوز انتخابشان همان گروه‌های آزادبر است، اگر واقعا چنین انتخابی دارند دست‌کم همه شرایط و مسوولیت‌ها و مخاطرات را خود باید بپذیرند! امید است با ذکر برخی تفاوتهای این خدمات،انتخاب درستی برای رسیدن به زیارت سیدالشهدا داشته باشید.

التماس دعا

کد سازمان حج ما برای استعلام:57993
شرکت خدمات هواپیمایی و زیارتی بهاران سیرباغستان (تاسیس سال 85) با بیش از 12 سال سابقه درخشان

تماس با ما ، مشاوره ، رزرو تور کربلا